Şiirli Mücadele

seyrek yağmurRıfat ve arkadaşları devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete direnmek için bir silahlı örgüt kullanmaya karar verdi. Meşru müdafaa, yazsın tarihçiler.

Bir akşam, kitapçı kapandıktan sonra, kapıyı içeriden kilitleyip, karanlıkta kitapların arasında toplandılar. İlk sözü alan doğrudan konuya girdi: Silahlı bir örgüt kurmak için silahlarının olması gerekiyordu. En azından bir tane.

Sonra romantik bir fısıltıyla bir şiirin son dizesini okudu: “Başka bir devlet başka bir keder, silahımı geri ver, silahımı geri ver!”

Bir süre, silah bulmak için onaylamadıkları ilişkilerin içine girip girmemeyi tartıştılar. İki taraflı çalışan silah tüccarları, bir kolu devletin omzunda olan mafya, biraz kazısan altından koyu bir milliyetçiliğin çıkacağı kesin olan soyguncu çeteler… Buralardan mı bulacaklardı silahı?

Fısıltılar yavaş yavaş denetimsiz seslere dönüşürken Rıfat, “Askerlikten ayrılan İkinci Yenici bir şair bulmamız lazım,” dedi. “O bize beylik tabancasını verir.” Bir sessizlik oldu. Sonra orada, karanlığın ve kitapların ortasında, asıl yapmaları gerekenin İkinci Yeni’yi yeniden kurmak olduğuna karar verdiler. Dağılmadılar.

BARIŞ BIÇAKÇI
“Seyrek Yağmur”
(İletişim Yayınları)

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: