Sigmund Freud

Sigmund Freud

Sigmund Freud

Sekiz kardeşin en büyüğü olan Sigmund, yoksulluğun anne babasının evliliğine yüklediği güçlüklere yakından tanık oldu. Henüz çocukken, babasının vasatlığına, bir işte dikiş tutturamamasına ve daha önce iki kez evlenmiş olmasına içerlemeye başladı. (…) On yaşında küçük kardeşlerinden birine ad koymasına izin verildiğinde, Büyük İskender’e atfen Alexander adını seçti. (…) Daha iki buçuk yaşında annesini bir tren kompartımanında çıplak görmek Freud’un “libidosunu uyandırdı” ve o andan itibaren tren yolculuğuna karşı ömrü boyunca sürecek bir dehşet duymaya başladı. Daha da önemlisi, bütün teorilerinin en bilineni doğrudan yaşayarak kavradı: Oedipus kompleksi, erkek çocuğun babasını öldürmek annesiyle yatma yönündeki bastırılmış arzusu. Freud okuldaki Yunanca final sınavında Sophokles’in Oedipus Rex adlı tragedyasını çevirmeyi seçti.

Freud’un bütün insan psikolojisini cinselliğe indirgediği biraz haklı gerekçelerle sıkça ileri sürülür; bu bakımdan otuz yaşında evlenene kadar bekâretini kaybetmediğini öğrenmek şaşırtıcıdır. Bizzat itirafına bakılırsa, evlilik sonrasında cinsel aktivitesi asgari düzeydeydi (Cinsel ilişkinin kendisini hasta ettiği kanısındaydı). Otuz yaşında tutulduğu ilk kişi arkadaşlarından birinin annesiydi. (…) Freud yaşamı boyunca erkeklerle hayranlığa ya da sevdaya çok benzeyen dostluklar kurdu. Çoğu kez yakınlığı dramatik bir bozuşma ve bütün iletişimin kesilmesini izledi. Bunun en ünlü örneği Carl Jung’la ilişkisidir. İlişkilerinin ilk başlarında günün on üç saatini yürüyerek ve konuşarak geçirdikleri olurdu. Ama karşılıklı paranoya yavaşça belirmeye başladı. Bilinçaltında Jung’la kendisini öldürüp yerine geçmek istediği kanaatine varan Freud, onun cesetler üzerine konuşmaya koyulduğu iki ayrı olayda baygınlık geçirdi. Jung ise Freud’a karşı cinsel duygular beslediği kuşkusu içindeydi. Aralarındaki ilişki 1913’te acı bir kopuşla bitti ve “gaddar, kibirli” Jung sonraki beş yıl boyunca psikoza yakın bir durumda debelenip durdu.

Çocuklarının hepsini cinsellik konusunda eğitim almak üzere ailenin pediatri uzmanına gönderdi. Her erkek çocuğun babayla ölesiye bir çekişme itkisi taşıdığına öylesine hararetle inanmıştı ki, kendi oğullarının psikanaliz şöyle dursun, hekimlik öğrenimini bile görmelerine izin vermedi. Buna karşılık, cinsel fantezilerini ve mastürbasyon girişimlerini kendisine aktaran en küçük kızı Anna’yla enine boyuna psikanaliz oturumları yaptı.
Freud yaşamı boyunca depresyon ve paranoya çilesi çekti. Terapist arkadaşı Wilhelm Fleiss’in tavsiyesi üzerine, ruhsal çalkantılarını kokainle tedaviye etmeye çalıştı. Fleiss cinsel sorunlardan hastalıklara kadar her rahatsızlığın burun kemikleri ve zarlarıyla belirlendiği ve kokainin bunlara bağlı belirtileri hafifletebileceği yolunda çok tehlikeli bir teori geliştirmişti. Freud aldığı ilk sonuçlardan memnun kaldı, hatta nişanlısını “ona güç vermesi ve yanaklarına allık getirmesi” için biraz kokain almaya teşvik etti. Yakın bir arkadaşının ciddi biçimde müptela haline gelmesinden sonra, kokain tüketimini azaltarak puroya yöneldi ve çok geçmeden günde yirmi tane içme alışkanlığını edindi. Bu da zamanla onu ölüme götürdü, ama önce  ağız kanserinden dolayı ıstırap verici otuz ameliyat geçirdi. Ameliyatlarla bütün üst çenesi ile damağının sağ tarafı alındı; yemek yemesi ve konuşabilmesi için ağzına uygun bir plaka takıldı. Yine de uslanmayarak, bir çamaşır mandalıyla açık tuttuğu ağzına bir puro sıkıştırma yoluna gitti. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından üç hafta sonra öldü; doktoru aşırı dozda yoğun morfin vererek can verme sırasındaki acılarını hafifletti.

(NTV Yayınları’ndan çıkan “NASIL BİLİRDİNİZ” orj. adı: “THE QI BOOK of the DEAD” -John Lloyd, John Mitchinson- kitabından dikkatimi çeken biyografik alıntılar.)

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: