“Yaz Çılgınlığı”ndan…

2004 sonbaharında New Yorktaki Sothebys müzayede evinden Truman Capote Edebiyat Vakfına bir telefon gelir. Ellerinde Capoteye ait dört deftere yazılmış bir roman dosyası vardır. Capote'yi "Tiffany'de Kahvaltı"ya götüren yazı ustalığının ilk izlerini taşıyan bu dosyanın adı Yaz Çılgınlığıdır. Yazarın ölümünden tam yirmi yıl sonra ortaya çıkan bu ilk roman, tüm Capote uzmanlarını ve okurlarını sağlam kurgusu ve şaşırtıcı özgünlükteki üslubu ile büyülemiştir.

2004 sonbaharında New Yorktaki Sothebys müzayede evinden Truman Capote Edebiyat Vakfına bir telefon gelir. Ellerinde Capoteye ait dört deftere yazılmış bir roman dosyası vardır. Capote’yi “Tiffany’de Kahvaltı”ya götüren yazı ustalığının ilk izlerini taşıyan bu dosyanın adı Yaz Çılgınlığıdır. Yazarın ölümünden tam yirmi yıl sonra ortaya çıkan bu ilk roman, tüm Capote uzmanlarını ve okurlarını sağlam kurgusu ve şaşırtıcı özgünlükteki üslubu ile büyülemiştir.

Bir hayvanat bahçesinin kedigiller bölümünde adi bir koku vardır; uykunun sinsi sinsi gezindiği, nefes kokularının ve ölmüş arzuların ağırlaştırdığı bayat bir hava. Hüzünlü bir tınısı olan komediyse, bakımsız, taraz taraz bir dişi aslanın, hücresinde bir sessiz film kraliçesi gibi uzanışındadır; seyircilere bakarken, çift odaklı bir gözlüğe fena halde ihtiyacı varmışçasına gözlerini kırpıştıran erkeğiyse hantal, gülünç bir görüntü oluşturur. Her nasılsa, leopar acı çekmez, panter de öyle: o afili, kasıntı yürüyüşlerinin, yürek atışlarını hızlandırmaya yönelik olduğu açıktır, çünkü bu şekilde hapsedilmiş olmanın yakışıksızlığı, rezilliği bile o Asyalı gözlerdeki tehlikeyi, tutsaklığın alaca karanlığında, öfke saçan bir cesaretle açan bu altın ve kızıl renkli çiçeklerdeki tehlikeyi hiç mi hiç azaltmaz. Beslenme vakti geldiğinde kedi evi fırtınanın, gök gürlemelerinin vurduğu bir cengele dönüşür; ellerindeki kurumuş kanla kafeslerin arasından geçen görevli bazen ağır kalmakta, ilk besleneni kıskanan tutuklular yeri göğü inletip özlem dolu kükreyişlerle çelik parmaklıkları sarsmatadır.

TRUMAN CAPOTE
Yaz Çılgınlığı (Sel Yayıncılık)

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: