Şairlerle Hasbıhal (V): ECE AYHAN

Buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
Bir teneffüs daha yaşasaydı,
Tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
Devlet dersinde öldürülmüştür.

Ece Ayhan

Sorulara yanıt vermesi öğretilir aynı rengin aynı şeklin gölge suretlerine dönüşen “aslı gibidir” çocuklarına. Soru sormayı aklına getirmemesi de öğretilir doğası merak olan hayat çıraklarına çünkü esas olan yalan ustaları olmalarıdır mezun olduklarında. Sindirme müfredatı, ders saatleriyle sınırlı kalmaz, teneffüslere de taşar. Önce kahkahaların duyulmazlığıyla başlar ruh ölümleri. Sonra neden sorusunun hiç ama hiç hecelenmeyişiyle. Boşluk gözbebeklerine dolar ve cinayet tamamlanır. Ne sandınız, kansız ölümler de vardır.

Devletin ve tabiatın ortak ve yanlış sorusu şuydu:
– Maveraünnehir nereye dökülür?
En arka sırada bir parmağın tek ve doğru karşılığı:
– Solgun bir halk çocukları ayaklanmasının kalbine!dir.

Hangi bölgede hangi istatistiki oranda ürün yetiştiğinden ibarettir coğrafya dersi. Kâinatı kapsadığı halde yassı bir tekboyutlulukla sunulur, hiçbir sonsuzluk hissi yaratmasın diye. Oysa coğrafya, insanlığın toprak üzerindeki alın yazısıdır. Göçleri ve yerleşimleriyle, iklimdeki değişimlerle, dünyanın mağması, uzayın kara deliğiyle damardaki kanı gümbür gümbür attıracakken, sarı sayfalarına kenar süsü yapılan sıkıcı bir ders kitabının adı olur çünkü ancak sıkıldığın şeyleri merak etmezsin. Ve bu yüzden her şeyin sıkıcı olması gerekir ki hiç bilmeyesin. Yine de işte önleyemezsin, o tehditkâr gerçeği hiç değiştiremezsin: Sordurulmayan soruların yanıtı coğrafyanın ta kendisidir.

Bu ölümü de bastırmak için boynuna mekik oyalı mor
Bir yazma bağlayan eski eskici babası yazmıştır:
Yani ki onu oyuncakları olduğuna inandırmıştım

Oyuncak umuttur çünkü hayal gücünün anahtarıdır. Hakikatin kimi zaman paslı ve ağır kapısını gıcırtıyla aralar. Yere kapaklandıran günlük hayat gerçeklerine inat tüy gibi uçurur boyutsuz diyarlarda. Ve hep bir ötesi olduğunu, mümkünatlı bir seçenek daha bulunduğunu fısıldar. Sonra oyuncağı değil çocuğu alırlar bir babanın, bir ananın elinden. Kimsenin oyuncağı olmak istemeyen çocuğu bırakmazlar oynasın diye hayatta.

O günden böyle asker kaputu giyip gizli bir geyik
Yavrusunu emziren gece çamaşırcısı anası yazmıştır:
Ah ki oğlumun emeğini eline verdiler

Çok yüreği dağlanır, çocuğu herhangi biri olmayı beceremeyen anaların. Öne çıkanların. Göze batanların. Düzende yeri olmayan, dişliye çomak sokan evlatların emeğini eline verirler. Cemal Süreya’ya selam çakıp da hayatlarına bir şekilde kastedenlere “üstü kalsın” diyecek çocuklardır bunlar. Analara kalansa hep bir “ah” sesidir, ezelden ebede hiçbir dilde karşılığı olmayan.

Arkadaşları zakkumlarla örmüşlerdir şu şiiri:
Aldırma 128! İntiharın parasız yatılı küçük zabit okullarında
Her çocuğun kalbinde kendinden büyük bir çocuk vardır
Bütün sınıf sana çocuk bayramlarında zarfsız kuşlar gönderecek

İsyanının bedeli ibreti âlemlik hikâyelerle ödetilir. Ödetilir ki çapraz vicdan kurlarında dönüşümsüz kalsın. Kimse göze alamasın. İsmiyle değil sıfatıyla anarlar insanı. Anonim yalanlarla yaftalarlar. Oysa sadece daha ötesini, kendinde sureti beliren bir başka türlülük olasılığını arzulamıştır o çocuk. İnsan denilen soyun hakkını vermeyi. Kendinden taşmıştır. Hayaline günah kisvesi giydirenlere inat, aynı düşün ortakları, bedeli ödetilmiş düşleri göğe uçurur pır pır. Kalıba sığmayanları zarfa sığmayan kuşlarla uğurlar düşdaşları. Sonra da kalplerinde kendilerinden büyük bir çocukla kaldıkları yerden devam ederler. Söze sığmayanı sese dökmeye, başka dillerin şarkılarında…

KARİN KARAKAŞLI
(Cumba)

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: